Το θεατρικό εργαστήρι του Γυμνασίου και Λυκείου Μολάων θα παρουσιάσει, υπό την αιγίδα της ΔΔΕ Λακωνίας και του Ν. Π. Πολιτισμού και Περιβάλλοντος του Δήμου Σπάρτης, την Ηλέκτρα του Σοφοκλή στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Σπάρτης (Ισόγειο Βιβλιοθήκης) την Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 και ώρα 08:00 μ. μ. με ελεύθερη είσοδο. Επισυνάπτεται σχετικό δελτίο τύπου και αφίσα της παράστασης.

Σχετικά:

1. Δελτίο τύπου παράστασης
  2. Αφίσα παράστασης

Αναρτάται η απόφαση διεξαγωγής γραπτού διαγωνισμού για την επιλογή των είκοσι τεσσάρων (24) μαθητών που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα EUROSCOLA και διοργανώνει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο στις 30 Ιανουαρίου 2020. Τους μαθητές θα συνοδεύσουν τρεις (3) εκπαιδευτικοί, οι οποίοι θα ανήκουν στα σχολεία των επιτυχόντων μαθητών.

Ο γραπτός διαγωνισμός θα διεξαχθεί στις 30 Οκτωβρίου 2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11:00 π.μ.

Αναρτάται το πρόγραμμα της εκδήλωσης παρουσίασης σχολικών δραστηριοτήτων σχολικών μονάδων αρμοδιότητας ΔΔΕ Λακωνίας για το σχολικό έτος 2018-2019 που θα πραγματοποιηθεί, σε συνεργασία με το Ν. Π. Πολιτισμού και Περιβάλλοντος, την Τετάρτη, 15 Μαΐου 2019 και ώρα 18:00, στην Αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου "Ευάγγελος Φιλιππόπουλος" (Ισόγειο Βιβλιοθήκης Σπάρτης).

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, μέσω του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων, διοργανώνει, σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Σπάρτης και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Γυμνασίου Σπάρτης, το 2ο Φεστιβάλ Μαθητικού Βίντεο.

Το Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί, τη Δευτέρα, 24 Ιουνίου 2019 και ώρα 21:00, στο προαύλιο του 2ου Γυμνασίου Σπάρτης2ου ΓΕΛ Σπάρτης.

Η εκδήλωση είναι ανοικτή σε μαθητές/τριες, εκπαιδευτικούς, γονείς και κηδεμόνες, καθώς και σε όσους επιθυμούν να την παρακολουθήσουν και να τιμήσουν έτσι τους/τις μαθητές/τριες που συμμετείχαν στο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό εγχείρημα.

afisa pe08

Σας ενημερώνουμε ότι η Κουμαντάρειος Πινακοθήκη Σπάρτης/Παράρτημα Εθνικής Πινακοθήκης – Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτσου, σε συνεργασία με τη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Λακωνίας και τη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Λακωνίας, διοργανώνουν έκθεση εκπαιδευτικών κλ. ΠΕ 08 στην Κουμαντάρειο Πινακοθήκη από 11 Μαΐου έως 10 Ιουνίου 2019