• Γιατί ο Φεβρουάριος έχει 28 ημέρες;

Ενημέρωση Εκπαιδευτικών

Εκδρομές

Προκηρύξεις

Την Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2017, στο πλαίσιο του κενού κοινού τρίωρου των εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ02, θα πραγματοποιηθεί στο Γενικό Λύκειο Σκάλας επιμορφωτική συνάντηση με θέματα:

• Τυπολογία Ερωτήσεων Γραπτών Εξετάσεων Μαθητών
  • Αξιοποίηση Ψηφιακών Πηγών για τη Διδασκαλία Φιλολογικών Μαθημάτων.

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο της διαδικασίας διενέργειας των μεταθέσεων κατά το σχολικό έτος 2016-2017, καλεί τους εκπαιδευτικούς Β/θμιας Εκπαίδευσης να υποβάλουν αιτήσεις μετάθεσης με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τις ακόλουθες κατηγορίες μεταθέσεων:

• γενικές από περιοχή σε περιοχή μετάθεσης,
  • σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ,
  • στα Μουσικά Σχολεία,
  • στα Καλλιτεχνικά Σχολεία,
  • στα Πειραματικά Σχολεία Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και
  • αμοιβαίες από περιοχή σε περιοχή.

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, διά του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων, οργανώνει, σε συνεργασία με τα Γενικά Αρχεία Κράτους – Αρχεία Ν. Λακωνίας, επιμορφωτική εκδήλωση για τους εκπαιδευτικούς της Λακωνίας, προκειμένου να τους ενισχύσει στον σχεδιασμό ενός προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων που αφορά στην τοπική ιστορία. Η εκδήλωση θα φέρει τον τίτλο «Από το Αρχείο…στο Σχολείο: Τεκμήρια Τοπικής Ιστορίας και Σχολικές Δραστηριότητες».

Η επιμορφωτική αυτή εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 22 Φεβρουαρίου 2017 και ώρα 06:00 μ.μ., στο Δημαρχείο τ. Δήμου Ασωπού (Παπαδιάνικα Λακωνίας).

Το τηλεοπτικό μήνυμα υπογράφεται από το ΚΕΘΙ (Κέντρο Ερευνών για Θέματα Ισότητας) στο πλαίσιο της συμμετοχής του στο Εθνικό Συμβούλιο ενάντια στον Ρατσισμό και τη Μισαλλοδοξία. Το ΥΠΠΕΘ αποτελεί, επίσης, τακτικό μέλος του Εθνικού Συμβουλίου ενάντια στον Ρατσισμό και τη Μισαλλοδοξία, και έχει στηρίξει τη δημιουργία του εν λόγω spot, το οποίο αποσκοπεί στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του κοινού για την ένταξη των προσφυγόπουλων στη δημόσια εκπαίδευση.