• 21η Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

• "Έτος Καζαντζάκη" το 2017

• Ας Φανταστούμε το Σχολείο των Ονείρων μας!

Π.Υ.Σ.Δ.Ε.

Αποφάσεις Συμβουλίου

Μισθοδοσία

Ενημέρωση Εκπαιδευτικών

Εκδρομές

Προκηρύξεις

Σας γνωρίζουμε ότι στο Πανεπιστήμιο Κρήτης και στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου στο Ρέθυμνο, από 7-9 Απριλίου 2017 θα διεξαχθεί το 10ο Πανελλήνιο Συνέδριο Διδακτικής των Φυσικών Επιστημών και Νέων Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση με θέμα: «Γεφυρώνοντας το χάσμα μεταξύ Φυσικών Επιστημών, Κοινωνίας και Εκπαιδευτικής Πράξης».

Αναρτώνται οι πίνακες μορίων μετάθεσης των κατηγοριών:

• από Περιοχή σε Περιοχή
  • σε Μουσικά Σχολεία
  • σε Διαπολιτισμικά Σχολεία
  • σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ

Οι εκπαιδευτικοί που έχουν υποβάλει αίτηση μετάθεσης, μπορούν να υποβάλουν ενστάσεις για τυχόν διορθώσεις επί των πινάκων από 20-3-2017 έως 22-3-2017.

Ορίστηκαν τα Εξεταστικά Κέντρα για τις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας στην Αγγλική, Γαλλική, Γερμανική, Ιταλική και Ισπανική γλώσσα, που θα διεξαχθούν το Σάββατο 20 και την Κυριακή 21 Μαΐου 2017, στις σχολικές μονάδες που υπάγονται στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Νομών της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Πελοποννήσου.

Σας γνωρίζουμε ότι εκδόθηκε ο Ν.4452/2017 (Φ.Ε.Κ.17 τ.Α΄/15-02-2017) με θέμα: «Ρύθμιση θεμάτων του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας, της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδας και άλλες διατάξεις» και συγκεκριμένα με τις διατάξεις του άρθρου 9 του Κεφαλαίου Γ΄ δίνεται για πρώτη φορά η δυνατότητα αναγνώρισης προϋπηρεσίας εκτός δημοσίου τομέα για την βαθμολογική ένταξη των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και καθορίζονται οι όροι, οι προϋποθέσεις και η διαδικασία αναγνώρισης της προϋπηρεσίας αυτής.