• Γιατί ο Φεβρουάριος έχει 28 ημέρες;

Ενημέρωση Εκπαιδευτικών

Εκδρομές

Προκηρύξεις

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων εξέδωσε εγκύκλιο προκειμένου να ενημερώσει για τον τρόπο εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων, καθώς και τη διαδικασία χορήγησης των γνωματεύσεων που αφορούν στους/στις υποψηφίους/ες (μαθητές/τριες τελευταίας τάξης και αποφοίτους) με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες οι οποίοι/ες θα υποβάλουν Αίτηση - Δήλωση για να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων.

Οι συμμετέχοντες στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΕΠΑΛ έχουν δικαίωμα να δηλώσουν προτίμηση:

• για όσες Σχολές, Τμήματα και Εισαγωγικές κατευθύνσεις Τμημάτων αντιστοιχούν στον Τομέα αποφοίτησής τους καθώς
  • και για την Κοινή Ομάδα Σχολών όπως αυτές έχουν κατανεμηθεί σύμφωνα με την αριθμ Φ 151/27299/Α5/17-2-2017 Υπουργική Απόφαση.

Οι υποψήφιοι/ες για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑΛ έτους 2017 για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση υποβάλλουν Αίτηση - Δήλωση από 21 Φεβρουαρίου μέχρι και 2 Μαρτίου 2017.

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι/ες που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους σχετική Αίτηση - Δήλωση.

Ως προθεσμία για την υποβολή της Αίτησης - Δήλωσης των υποψηφίων που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ έτους 2017, ορίζεται το χρονικό διάστημα από την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου ως και την Πέμπτη 2 Μαρτίου του 2017.

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο της διαδικασίας διενέργειας των μεταθέσεων κατά το σχολικό έτος 2016-2017, καλεί τους εκπαιδευτικούς Β/θμιας Εκπαίδευσης να υποβάλουν αιτήσεις μετάθεσης με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τις ακόλουθες κατηγορίες μεταθέσεων:

• γενικές από περιοχή σε περιοχή μετάθεσης,
  • σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ,
  • στα Μουσικά Σχολεία,
  • στα Καλλιτεχνικά Σχολεία,
  • στα Πειραματικά Σχολεία Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και
  • αμοιβαίες από περιοχή σε περιοχή.