• "Έτος Καζαντζάκη" το 2017

• Ας Φανταστούμε το Σχολείο των Ονείρων μας!

Π.Υ.Σ.Δ.Ε.

Αποφάσεις Συμβουλίου

Μισθοδοσία

Ενημέρωση Εκπαιδευτικών

Εκδρομές

Προκηρύξεις

Έντυπα

Αιτήσεις - Δηλώσεις

Aπό την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου έως και τη Δευτέρα 27 Νοεμβρίου 2017, δίνεται η δυνατότητα στους υποψηφίους να τροποποιήσουν ηλεκτρονικά, μέσω της διαδικτυακής πύλης του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Διαχείρισης Προσωπικού Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης (ΟΠΣΥΔ) του ΥΠ.Π.Ε.Θ. (ιστοσελίδα: https://opsyd.sch.gr/), την αίτηση - δήλωση προτιμήσεων περιοχών αναπληρωτών εκπαιδευτικών (Γενικής Εκπαίδευσης, Μουσικών Σχολείων και Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης), σχολικού έτους 2017-2018, μόνο ως προς τις περιοχές προτίμησης, με αφαίρεση περιοχών, ανά βαθμίδα και ωράριο απασχόλησης.

Το Τμήμα Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ.Ε. Πελοποννήσου και οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, δια των Γραφείων ΚΕ.ΣΥ.Π. (Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού) και Σχολικών Δραστηριοτήτων, διοργανώνουν σε συνεργασία με την Ακαδημία Ποίησης και Παραμυθιού, Βιωματικά Επιμορφωτικά Σεμινάρια, τα οποία απευθύνονται στους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, με θέμα "Το Παραμύθι ως Παιδαγωγικό Μέσο στην Εκπαίδευση".

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου καλεί τους υποψήφιους μαθητευόμενους, που πληρούν τις προϋποθέσεις, για υποβολή αιτήσεων στο Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας με βάση τις ειδικότητες και τα ΕΠΑ.Λ. της Περιφέρειας Πελοποννήσου.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις από την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου έως τη Δευτέρα 27 Νοεμβρίου 2017, ώρα 14:00.

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, προκειμένου να καλύψει το σύνολο των οργανικών θέσεων που ορίστηκαν με την υπ' αριθμ. 194728/E2/15-11-2016 σχετική εγκύκλιο-πρόσκληση για μόνιμο διορισμό, πρόκειται να προβεί εκ νέου σε συμπληρωματικό διορισμό εκπαιδευτικών, από τους πίνακες επιτυχόντων του διαγωνισμού έτους 2008, οι οποίοι διατέθηκαν με αποφάσεις Τμημάτων του ΑΣΕΠ, για την αναπλήρωση ισάριθμων θέσεων διοριστέων, που παρέμειναν κενές, μετά την ολοκλήρωση των διορισμών, κατά την υπ' αριθμ. 115151/Ε2/7-7-2017 σχετική εγκύκλιο.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων ορίζεται από 22 Νοεμβρίου μέχρι 28 Νοεμβρίου 2017.