Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, υπενθυμίζεται ότι η υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (Αγωνίσματα) των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α., θα διεξαχθούν από την Τρίτη 20 Ιουνίου 2017 μέχρι και την Παρασκευή 30 Ιουνίου 2017.

Οι υποψήφιοι κατά την προσέλευσή τους στις επιτροπές υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας, πρέπει να είναι εφοδιασμένοι με:

• δύο (2) μικρές φωτογραφίες
  • ακτινογραφία θώρακα, καρδιογράφημα και βεβαίωση οπτικής οξύτητας.
  • το δελτίο εξεταζομένου από το Λύκειό τους όπου αναγράφεται ο κωδικός αριθμός του υποψηφίου
  • Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατήριο ή άλλο αποδεικτικό της ταυτότητας, έγγραφο.

Σας ενημερώνουμε ότι πριν από λίγες μέρες ψηφίστηκε και δημοσιεύτηκε ο Νόμος 4468/2017 (ΦΕΚ 61 Α΄), στο άρθρο 12 του οποίου συμπεριλαμβάνονται διατάξεις για τις επαναληπτικές πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ και των ΕΠΑΛ.

Βασικά σημεία αυτών των διατάξεων είναι ότι:

• οι επαναληπτικές πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ και των ΕΠΑΛ θα διεξαχθούν τον Σεπτέμβριο, για όσους παραπέμπονται σε αυτές
  • όλοι ανεξαιρέτως οι παραπεμπόμενοι θα εξεταστούν στην ύλη και στα θέματα των ημερησίων ΓΕΛ ή ημερήσιων ΕΠΑΛ αντίστοιχα
  • οι παραπεμπόμενοι θα εξεταστούν υποχρεωτικά σε όλα τα μαθήματα που είχαν δηλώσει με την Αίτηση-Δήλωση (όχι μόνο σε όποιο απουσίασαν), τα τυχόν ειδικά μαθήματα και τα αγωνίσματα για τα ΤΕΦΑΑ

Α. Καθορίστηκε το πρόγραμμα πανελλαδικών εξετάσεων έτους 2017:

1. μαθημάτων ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων,
  2. μαθημάτων ημερήσιων και εσπερινών ΕΠΑΛ γενικής παιδείας και ειδικότητας
  3. ειδικών μαθημάτων των υποψηφίων για εισαγωγή στα οικεία τμήματα

Β. Ορίστηκε η προθεσμία υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας των υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ.

Αναρτάται η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών/στριών για το 1ο έτος των ΑΣΕΙ & ΑΣΣΥ ακαδημαϊκού έτους 2017-2018. Καλούνται οι μαθητές/τριες και οι απόφοιτοι που ενδιαφέρονται για εισαγωγή στις Στρατιωτικές Σχολές να καταθέσουν έγκαιρα τα δικαιολογητικά τους.

Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών λήγει στις 19 Μαΐου 2017 (σφραγίδα ταχυδρομείου).

Επισημαίνεται ότι οι υποψήφιοι που ανήκουν στην ειδική κατηγορία των Ελλήνων του Εξωτερικού και τέκνων Ελλήνων υπαλλήλων που υπηρετούν στο εξωτερικό και θέλουν να είναι υποψήφιοι για τις στρατιωτικές σχολές θα πρέπει σύμφωνα με τη σχετική προκήρυξη να υποβάλλουν το αργότερο μέχρι τις 25-7-2017 (ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομείου) μια σειρά δικαιολογητικών στη ΔΑΕ/Β1, η οποία είναι υπεύθυνη για τις περαιτέρω ενέργειες.

Η ημερομηνία 25-7-2017 για την κατάθεση δικαιολογητικών αφορά μόνο στην κατηγορία υποψηφίων που ανήκουν στην ειδική κατηγορία Ελλήνων του εξωτερικού.

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε η παράταση της προθεσμίας  για την υποβολή της Αίτησης-Δήλωσης συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις  ΓΕΛ και ΕΠΑΛ. Έτσι, η προθεσμία για την υποβολή της εν λόγω Αίτησης - Δήλωσης παρατείνεται μέχρι και την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017.

Επιπρόσθετα οι υποψήφιοι παλαιοτέρων ετών, που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές  Εξετάσεις,  θα πρέπει προς διευκόλυνσή τους να προσκομίσουν τη Βεβαίωση Πρόσβασης ή Βεβαίωση Συμμετοχής στην οποία αναγράφεται ο κωδικός αριθμός υποψηφίου.