Α. Καθορίστηκε το πρόγραμμα πανελλαδικών εξετάσεων έτους 2017:

1. μαθημάτων ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων,
  2. μαθημάτων ημερήσιων και εσπερινών ΕΠΑΛ γενικής παιδείας και ειδικότητας
  3. ειδικών μαθημάτων των υποψηφίων για εισαγωγή στα οικεία τμήματα

Β. Ορίστηκε η προθεσμία υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας των υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ.

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε η παράταση της προθεσμίας  για την υποβολή της Αίτησης-Δήλωσης συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις  ΓΕΛ και ΕΠΑΛ. Έτσι, η προθεσμία για την υποβολή της εν λόγω Αίτησης - Δήλωσης παρατείνεται μέχρι και την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017.

Επιπρόσθετα οι υποψήφιοι παλαιοτέρων ετών, που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές  Εξετάσεις,  θα πρέπει προς διευκόλυνσή τους να προσκομίσουν τη Βεβαίωση Πρόσβασης ή Βεβαίωση Συμμετοχής στην οποία αναγράφεται ο κωδικός αριθμός υποψηφίου.

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι/ες που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους σχετική Αίτηση - Δήλωση.

Ως προθεσμία για την υποβολή της Αίτησης - Δήλωσης των υποψηφίων που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ έτους 2017, ορίζεται το χρονικό διάστημα από την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου ως και την Πέμπτη 2 Μαρτίου του 2017.

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων εξέδωσε εγκύκλιο προκειμένου να ενημερώσει για τον τρόπο εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων, καθώς και τη διαδικασία χορήγησης των γνωματεύσεων που αφορούν στους/στις υποψηφίους/ες (μαθητές/τριες τελευταίας τάξης και αποφοίτους) με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες οι οποίοι/ες θα υποβάλουν Αίτηση - Δήλωση για να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων.

Οι συμμετέχοντες στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΕΠΑΛ έχουν δικαίωμα να δηλώσουν προτίμηση:

• για όσες Σχολές, Τμήματα και Εισαγωγικές κατευθύνσεις Τμημάτων αντιστοιχούν στον Τομέα αποφοίτησής τους καθώς
  • και για την Κοινή Ομάδα Σχολών όπως αυτές έχουν κατανεμηθεί σύμφωνα με την αριθμ Φ 151/27299/Α5/17-2-2017 Υπουργική Απόφαση.

Οι υποψήφιοι/ες για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑΛ έτους 2017 για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση υποβάλλουν Αίτηση - Δήλωση από 21 Φεβρουαρίου μέχρι και 2 Μαρτίου 2017.