Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, μέσω του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων, διοργανώνει εκδήλωση παρουσίασης και προβολής προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν στις σχολικές μονάδες του Δήμου Μονεμβασίας κατά το σχολικό έτος 2016-2017, με τίτλο: «Οι μαθητές εκφράζονται, μαθαίνουν, δημιουργούν».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί, σύμφωνα με το συνημμένο πρόγραμμα, την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2017 και ώρα 06:30 μ.μ., στη Αίθουσα Εκδηλώσεων του Γυμνασίου Μολάων.

Μουσική - Στίχοι : Νίκος Οικονομίδης. Τραγούδι : Κυριακή Σπανού

«Πού να σε κρύψω, γιόκα μου, να μη σε φτάνουν οι κακοί;

Σε ποιο νησί του Ωκεανού, σε ποια κορφήν ερημική;

Δε θα σε μάθω να μιλάς και τ' άδικο φωνάξεις

Ξέρω πως θάχεις την καρδιά τόσο καλή, τόσο γλυκή,

που με τα βρόχια της οργής ταχιά θενά σπαράξεις.

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, μέσω του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων, διοργανώνει εκδήλωση παρουσίασης και προβολής προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2016-2017, με τίτλο: «Οι μαθητές εκφράζονται, μαθαίνουν, δημιουργούν».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί, σύμφωνα με το συνημμένο πρόγραμμα, τη Δευτέρα 8 Μαΐου 2017 και ώρα 06:00 μ.μ., στη Αίθουσα «Λακώνων Ποιητών Νικ. Βρεττάκου και Γ. Ρίτσου», στο Διοικητήριο Π.Ε. Λακωνίας (Δ/σνη: 2ο χλμ. Ε.Ο. Σπάρτης-Γυθείου).

«...Κι όμως είσ ’ ωραίος κι η ομορφιά σου δεν έχει μέτρο, γιατί περιφρονεί την αποδοχή μας...»

Παράπονο, Β. Τ. μητέρα αυτιστικού παιδιού

Η Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού, καθιερώθηκε το 2007 από τον ΟΗΕ και γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου. Η πρωτοβουλία αυτή,έχει σκοπό την ευαισθητοποίηση του κοινού για τις ανάγκες των αυτιστικών ατόμων,συμβάλλοντας στην αποδοχή και ενσωμάτωσή τους στην κοινωνία. Ανήμερα της παγκόσμιας ημέρας,εκατοντάδες κτήρια στον πλανήτη φωτίζονται μπλε συμμετέχοντας στην εκδήλωση «Light Ιt Up Blue» ρίχνοντας έτσι φως στη σκοτεινή πλευρά της απομόνωσης και περιθωριοποίησης που βιώνουν τα άτομα αυτά.