Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, με πρωτοβουλία του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων, της Υπευθύνου Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων και της Υπευθύνου ΕΚΦΕ, οργανώνει, σε συνεργασία με το Τμήμα Νοσηλευτικής του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, επιμορφωτική ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς της Λακωνίας, με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίησή τους σε θέματα αγωγής υγείας και περιβαλλοντικής αγωγής, ώστε να είναι σε θέση στη συνέχεια να υλοποιήσουν προγράμματα αγωγής υγείας ή/και περιβαλλοντικής αγωγής, καθώς και αντίστοιχες εκπαιδευτικές δράσεις.

Το επιμορφωτικό σεμινάριο «Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Μαθητικών Βίντεο» διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, δια του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων, το τμήμα  Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης  και τον Δήμο Σπάρτης στις 6 – 7 Οκτωβρίου 2017 στο Μανουσάκειο Μουσείο Αστικού και Λαϊκού Πολιτισμού στη Σπάρτη.

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, επιθυμώντας να δώσει στους νέους της Ευρωπαϊκής Ένωσης την ευκαιρία να γνωρίσουν τον χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, διοργανώνει στο Στρασβούργο την ημερίδα EUROSCOLA στις 30 Νοεμβρίου 2017. Στην ημερίδα αυτή θα συμμετάσχουν μαθητές Λυκείου από τις χώρες – μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, με πρωτοβουλία του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων, οργανώνει, σε συνεργασία με το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ΥΠ.Π.Ε.Θ. και τον Δήμο Σπάρτης, επιμορφωτικό σεμινάριο 10 ωρών για τους εκπαιδευτικούς της Λακωνίας, με τίτλο: «Σχεδιασμός και Ανάπτυξη μαθητικών βίντεο».

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, μέσω του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων, διοργανώνει εκδήλωση παρουσίασης και προβολής προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν στις σχολικές μονάδες του Δήμου Μονεμβασίας κατά το σχολικό έτος 2016-2017, με τίτλο: «Οι μαθητές εκφράζονται, μαθαίνουν, δημιουργούν».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί, σύμφωνα με το συνημμένο πρόγραμμα, την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2017 και ώρα 06:30 μ.μ., στη Αίθουσα Εκδηλώσεων του Γυμνασίου Μολάων.