Μαθητικός Διαγωνισμός Δήμου Σπάρτης με θέμα την Ελληνική Επανάσταση του 1821

Σας γνωρίζουμε ότι ο Δήμος Σπάρτης διοργανώνει, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας και τον Σύνδεσμο Φιλολόγων Λακωνίας, μαθητικό διαγωνισμό γραπτού δοκιμίου, με αφορμή τον εορτασμό για τη συμπλήρωση 200 ετών από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης.  Ο διαγωνισμός αυτός, που έχει εγκριθεί από τις αρμόδιες εσ υπηρεσίες του Υ.ΠΑΙ.Θ απευθύνεται σε μαθητές/τριες Β’ και Γ’  τάξης των Γυμνασίων, καθώς και σε μαθητές/τριες Β’ και Γ’ των Γενικών Λυκείων του Δήμου Σπάρτης.

Η διεξαγωγή του διαγωνισμού θα γίνει την Πέμπτη 20 Μαΐου 2021 ταυτόχρονα για όλα τα Γυμνάσια και Γενικά Λύκεια του Δήμου Σπάρτης.

Αναλυτικά τα βραβεία είναι:

• Για το Γυμνάσιο:  Α’ Βραβείο: Ένα Laptop, Β’ Βραβείο: Ένα Smartphone, Γ’ Βραβείο: Ένα Tablet.
  • Για το Γενικό Λύκειο: Α’ Βραβείο: Ένα Laptop, Β’  Βραβείο: Ένα Smartphone, Γ’ Βραβείο: Ένα Tablet.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες μαθητές/τριες οφείλουν να δηλώσουν στον/στην  Διευθυντή/τρια της σχολικής μονάδας στην οποία φοιτούν την πρόθεση συμμετοχής του μέχρι την Δευτέρα 17 Μαΐου 2021.

Διαβάστε το έγγραφο: