Διαδικτυακή ενημέρωση ευαισθητοποίησης για θέματα ισότητας και έμφυλης βίας

Σας ενημερώνουμε ότι η ΔΔΕ Λακωνίας οργανώνει, σε συνεργασία με το Συμβουλευτικό Κέντρο Τρίπολης του Κέντρου Ερευνών για Θέματα Ισότητας (Κ.Ε.Θ.Ι.), την Πέμπτη 09 Δεκεμβρίου 2021 διαδικτυακή συνάντηση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης διάρκειας δύο (02) ωρών (18:00 – 20:00) για θέματα που αφορούν στην ισότητα των φύλων, καθώς και στη βία κατά των γυναικών (έμφυλη βία, μορφές, αίτια, πρόληψη και διαχείριση). Η συνάντηση αυτή απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες αρμοδιότητας της ΔΔΕ Λακωνίας και αποσκοπεί στην ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών σε θέματα πρόληψης και καταπολέμησης της βίας κατά των γυναικών αλλά και στην παρακίνησή τους να προβούν σε στοχευμένες εκπαιδευτικές παρεκβάσεις στις τάξεις τους. Η συνάντηση, που οργανώνεται με τον συντονισμό του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων της Υπηρεσίας μας, θα πραγματοποιηθεί από στελέχη του Συμβουλευτικού Κέντρου Τρίπολης του Κ.Ε.Θ.Ι. και συγκεκριμένα από την κα Αγγελική Χριστοπούλου, κοινωνική λειτουργό, την κα Ελένη Μητροπούλου, νομικό, και την κα Θεοδώρα Τσαούση, Ψυχολόγο.

Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών στην ως άνω διαδικτυακή συνάντηση είναι προαιρετική και για αυτό οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή μέσω του ακόλουθου συνδέσμου: https://forms.gle/DKDiS9uMJgbwN2sS7 μέχρι και την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 14:00. Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στη δράση θα λάβουν βεβαίωση συμμετοχής.

Συνημμένο έγγραφο: