Διεξαγωγής Διεθνούς Εκπαιδευτικού Διαγωνισμού Πληροφοριακού Γραφήματος (infographic) – «Ο Ήλιος με μια ματιά»

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από την κοινοπραξία του Ευρωπαϊκού Ηλιακού Τηλεσκοπίου (European Solar Telescope – EST) και τους εκπροσώπους της στο Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.) του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και σε συνεργασία με την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.). Έχει ως στόχο να ενθαρρύνει τους/τις μαθητές/τριες να μάθουν για το αστέρι μας και να δημιουργήσουν μια οπτική σύνοψη της έρευνας που θα κάνουν με τη μορφή ενός πληροφοριακού γραφήματος (infographic), μια δημιουργία που υποστηρίζει διεπιστημονική και συνεργατική εργασία.

Στον διεθνή αυτό διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν ομάδες μαθητών/τριών (που δεν μπορούν να υπερβαίνουν τα τέσσερα άτομα) ηλικίας 14-15 και 15-16 ετών (Γ’ Γυμνασίου- Α΄ Λυκείου) υπό την καθοδήγηση ενός/μία εκπαιδευτικού ο/η οποίος/α και δηλώνει τη συμμετοχή στην ιστοσελίδα της κοινοπραξίας EST στο https://est-east.eu/contest έως τις 30 Οκτωβρίου 2021.