Προκήρυξη Ρητορικών Αγώνων

Το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Πελοποννήσου (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.), υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, συνδιοργανώνουν τους 6ους Αγώνες Ρητορικής Τέχνης για μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γυμνασίων και Λυκείων) της Περιφέρειας Πελοποννήσου.

Η θεματική για τους 6ους Μαθητικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης είναι:

«Διαχρονικές αξίες του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού».

Οι 6οι Μαθητικοί Αγώνες Ρητορικής θα διεξαχθούν δια ζώσης εκτός ωραρίου διδασκαλίας μαθημάτων, με τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων, ως εξής: Για τα Γυμνάσια και τα Λύκεια οι προκριματικοί ανά νομό τις ημέρες Παρασκευή,  Σάββατο και Κυριακή 8-10 Απριλίου 2022 και οι τελικοί το Σάββατο 16 Απριλίου 2022 στην Καλαμάτα.

Οι αιτήσεις συμμετοχής των σχολείων θα πρέπει να αποσταλούν μέχρι την Παρασκευή 11 Φεβρουαρίου 2022 μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Διαβάστε την Προκήρυξη: