Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2022

Σας γνωρίζουμε ότι εγκρίνεται η διεξαγωγή της εκπαιδευτικής δράσης με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον
υπολογισμό της ακτίνας της Γης-2022» τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2022 (Εαρινή Ισημερία).

Η δράση διοργανώνεται από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.) σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.) και αποτελεί συνέχεια εκείνης που διοργανώθηκε κατά το σχολικό έτος 2018-2019 (έγκριση με αρ. πρωτ. 158982/Δ7/25-09-2018), στην οποία συμμετείχαν τα Ε.Κ.Φ.Ε. Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Θεσπρωτίας, Κω και Αργολίδας.

Τη δράση θα συντονίσουν η κ. Ελένη Παλούμπα, Υπεύθυνη Ε.Κ.Φ.Ε. Λακωνίας, Αντιπρόεδρος της ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε., καθώς και οι Υπεύθυνοι των Ε.Κ.Φ.Ε. που θα λάβουν μέρος, και μπορούν να συμμετάσχουν ομάδες μαθητών/-τριών, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους, δηλώνοντας τα στοιχεία τους στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://forms.gle/yBr9XLn6iHnaH7Zd6

Διαβάστε ολόκληρο το έγγραφο: