Δελτίο Τύπου και Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος Εγγραφής σε Μητρώο Εμπειρογνωμόνων

Αναρτάται το από 22-04-2024 Δελτίο Τύπου του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ), μαζί με την αριθμ. 3453/22-04-2024 (ΑΔΑ: ΨΗΕ8ΟΞΛΔ-ΙΟ7) πρόσκληση
εκδήλωσης ενδιαφέροντος εγγραφής σε Μητρώο Εμπειρογνωμόνων για την κάλυψη κενών θέσεων στις κατηγορίες «Επόπτες» και Εισηγητές/Αξιολογητές OERs, Εκπαιδευτικών Σεναρίων και Ψηφιακών Μαθημάτων» καθώς και «Εισηγητές/Αξιολογητές τεχνικών-λειτουργικών χαρακτηριστικών» για την υποστήριξη του Υποέργου 1 «Μετασχηματισμός και εμπλουτισμός του ψηφιακού εκπαιδευτικού περιεχομένου για την προσχολική και σχολική εκπαίδευση» του Έργου με τίτλο: «Sub.1 Μετασχηματισμός των συμβατικών προγραμμάτων σπουδών και του εκπαιδευτικού περιεχομένου σε ανοιχτού κώδικα, διαδραστικά ψηφιακά περιβάλλοντα,
προσπελάσιμα από όλους με ενσωματωμένη τεχνητή νοημοσύνη, πρόβλεψη για δυναμική αναβάθμιση και δυνατότητες για ανάπτυξη συνεργειών με κοινότητες εκπαιδευτικών/Development of Digital Content in Schools» (κωδικός ΟΠΣ ΤΑ 5174140 στο Ταμείο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας) στο πλαίσιο του Εθνικού Σχεδίου Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας Ελλάδα 2.0 που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση – NextGeneration EU.

Σύμφωνα με το περιεχόμενο της Πρόσκλησης, οι ενδιαφερόμενοι, που μπορεί να είναι μέλη ΔΕΠ/ ΕΔΙΠ/ΕΕΠ/ΕΤΕΠ ή εν ενεργεία Εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γενικής και Επαγγελματικής), δημόσιας και ιδιωτικής (μόνιμοι ή και αναπληρωτές εκπαιδευτικοί της δημόσιας εκπαίδευσης, ανάλογα με το είδος της θέσης, και αορίστου χρόνου εκπαιδευτικοί της ιδιωτικής εκπαίδευσης), καθώς και Ερευνητές Ερευνητικών Φορέων εποπτευόμενων από τη Γενική Γραμματεία Έρευνας και Καινοτομίας (ΓΓΕΚ), το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης ή το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. που πληρούν σωρευτικά τις προϋποθέσεις και διαθέτουν τα προσόντα που αποτελούν κριτήρια ένταξης, όπως αυτά περιγράφονται στο Δελτίο Τύπου και στην Πρόσκληση του ΙΕΠ και επιθυμούν να εγγραφούν στο Μητρώο Εμπειρογνωμόνων για την κάλυψη των κενών θέσεων Εποπτών Εισηγητών/Αξιολογητών, Εισηγητών/Αξιολογητών και Εισηγητών/Αξιολογητών Τεχνικών-Λειτουργικών Χαρακτηριστικών καλούνται να υποβάλλουν αίτηση στη δικτυακή πύλη e-IEP: https://www.iep.edu.gr/services/mitroo/login.php από 22/04/2024 και ώρα: 15:00 έως 13/05/2024 και ώρα: 15:00, συμπληρώνοντας αποκλειστικά και μόνο σε ηλεκτρονική μορφή όλα τα απαραίτητα πεδία, με τα αντίστοιχα τεκμήρια, όπως περιγράφονται στην επισυναπτόμενη Πρόσκληση.

Επισημαίνεται ότι, κατά την αίτηση, οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν και το σχετικό απαιτούμενο δείγμα διαδραστικών ανοικτών εκπαιδευτικών πόρων OERs.

Παρακαλούμε για την από μέρους σας σχετική ενημέρωση των εκπαιδευτικών, των Συμβούλων Εκπαίδευσης, των μελών ΔΕΠ/ ΕΔΙΠ/ΕΕΠ/ΕΤΕΠ και των Ερευνητικών Κέντρων της δικαιοδοσίας σας.

Σχετικά έγγραφα: